Словенија подобра од Македонија

Во третиот настап на Светското првенство, репрезентацијата на Македонија е поразена од Словенија со 29:22.

Прочитај повеќе »

Словенија прва шанса за верификација на пласманот во осминафинале

Македонската ракометна репрезентација денеска од 17 часот и 45 минути против селекцијата на Словенија ќе го одигра првиот од трите последни натпревари во првата фаза од Светското првенство на кои мораме да освоиме барем еден бод за да го верификуваме

АО: Елиминирана четвртата носителка Халеп

Рано утрово стартуваше првиот грен слем во сезоната, Австралија Опен.

Четири гостински победи во НБА лигата

Четири средби се одиграа утрово во НБА лигата на кои на победи се радуваа составите кои настапуваа на гостински терен.

Литванци ја делата правдата против Ангола

Познати се арбитрите кои ќе го судат вечерашниот натпревар со селекцијата на Ангола.

Георгиевски: Ние сме фаворити, но тоа треба да го оправдаме

Нашата машка ракометна селекција вечерва од 20:45 часот против Ангола ќе го одигра вториот натпревар на Светското првенство во Франција.

Триумф над Ангола за пласман во вториот круг

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20 часот и 45 минути против Ангола ќе го одигра вториот и можеби решавачки натпревар за пласман во втората рунда Светското првенство.

Македонија триумфално го отвори Мундијалот во Франција

Македонската ракометна репрезентација совладувајќи го со 30:4:30 во полна мерка му возврати на Тунис за поразот од Гдањск и со денешниот триумф го направи првиот, но се чини и најкрупниот чекор кон пласман во вториот круг од Светскиот шампионат.

Лазаров: Да не изгориме во желбата за триумф

На Светското првенство во Франција, македонската ракометна репрезентација дојде со подмладен тим, а како по обичај најмногу се очекува од капитенот Кире Лазаров, кој е предводник и на овој состав.

Червар: Да играме мудро, но со срце

Лино Червар ќе дебитира на клупата на македонската репрезентација на едно големо натпреварување. По квалификациските настапи со Чешка и Украина, тој за прв пат е на чело на националниот тим на Светското првенство.