Асанж е подготвен да замине во САД ако му бидат гарантирани правата

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж е подготвен да замине во САД за да се соочи со обвиненијата, за кои тој тврди дека се поднесени поради неговите вознемирувачки активности, само доколку бидат „гарантирани неговите права“.

Прочитај повеќе »

Асанж е подготвен да замине во САД ако му бидат гарантирани правата

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж е подготвен да замине во САД за да се соочи со обвиненијата, за кои тој тврди дека се поднесени поради неговите вознемирувачки активности, само доколку бидат „гарантирани неговите права“.

Прочитај повеќе »

Човек се запали во знак на протест против Трамп

Маж е пренесен во болница откако се обидел да се запали пред хотел на новозибраниот американски претседател Доналд Трамп во Вашингтон, во знак на протест против изборот на Трамп.

Прочитај повеќе »

Русија успешно тестираше балистичка ракета „Топол-М“

Руските Вооружени сили од космодромот Плесецк во Архангелската Област истрелаа интерконтинентална балистичка ракета „Топол-М“, објави „Росискаја Газета“.

Прочитај повеќе »

Најмалку 37 лица загинаа при самоубиствен напад во камп на вооружени групи во Мали

Бомбаш-самоубиец усмрти 37 поранешни бунтовници и членови на провладини вооружени групи, откако се разнесе во нивниот камп во градот Гао, во северниот дел на Мали, соопшти воено лице од Мисијата на ОН во Мали (МИНУСМА).

Прочитај повеќе »

Бајден: Русија ќе обиде да се меша во изборите во Европа

Тој во обраќањето нагласи дека може да се очекува Русија да се обиде да се меша во демократските процеси во европските земји, имајќи предвид дека годинава претстојат избори во неколку клучни држави во Европа.

Прочитај повеќе »

Јункер: Првпат во европската историја држави од ЕУ не применија усвоени одлуки

По првпат во европската историја држави од ЕУ не применија веќе донесени одлуки, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер пред Европскиот парламент, јави БТА.

Прочитај повеќе »

Германската Влада го предлага 24 септември за одржување на федералните избори

Иако согалсноста на Гаук е од формална природа, сепак за предлогот на Владата потребна е официјална дозволата од шефот на државата, по што ќе започнат подготовките за изборите.

Прочитај повеќе »

Лавров: Европски лидери отворено се мешаа во американската претседателска кампања

Оваа изјава ја даде на прес-конференција по разговорот со австрискиот колега Себастијан Курц, актуелен претседавач со ОБСЕ, пренесе ТАСС.

Прочитај повеќе »

Серија земјотреси ја погодија централна Италија, се тресеше и Рим

Три земјотреси по ред ја потресоа централна Италија, вклучувајќи го и Рим. Последниот земјотрес бил со јачина од 5,7 степени по Рихтеровата скала.

Прочитај повеќе »
Повеќе вести