Мугабе е подготвен да умре за она што е исправно

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе и неговата сопруга Грејс „се подготвени да умрат за она што е исправно“ и немаат намера да се повлечат за да го оправдаат пучот, изјави внукот на Мугабе, Патрик Жувао.

Прочитај повеќе »

Со норвешки 1.000 милијарди американски долари купуваат се по ред

Норвешкиот државен пензиски фонд, кој е најголем таков фонд на светот, со 970 милијарди долари имот се подготвени во глобално купување.

Прочитај повеќе »

Малки: Палестинците нема да потклекнат на заканите на САД

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад Малки изјави дека Палестинците нема да потклекнат на заканите на САД, откако Вашингтон се закани дека ќе го затвори нивното претставништво.

Прочитај повеќе »

Заедничкиот механизам на ОН и ОПЦВ ја прекинува работата за истражување на хемиските напади во Сирија

Заедничкиот механизам на ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) за истражување на хемиските напади во Сирија, официјално ја прекина работата.

Прочитај повеќе »

Харири пристигна во Париз

Либанскиот премиер Саад Харири, кој пред две недели поднесе оставка од функцијата за време на посетата на Саудиска Арабија, утрово допатува во Париз.

Прочитај повеќе »

Зимбабве: Илјадници лица протестираат против Мугабе

Илјадници лица денеска, на улиците на Хараре протестираат против претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе.

Прочитај повеќе »

Во коалициската платформа на германската влада се споменува и Западен Балкан

„Дојче веле“ објави дел од предложената платформа за формирање на германската влада, каде новите коалициски партнери го споменуваат и Западен Балкан.

Прочитај повеќе »

Сервер: Трамп итно да постапи и да го зачува мирот на Балканот

Во текстот, кој го пренесува „Гласот на Америка“, се наведува дека долгогодишниот експерт за Југоисточна Европа ги изнесува опциите за решавање на кревката политичка и безбедносна ситуација на Западен Балкан.

Прочитај повеќе »

Владејачката партија во Зимбабве побара оставка од Мугабе

Владејачката партија Африканска национална унија на Зимбабве-Патриотски фронт (ЗАНУ-ПФ) повика за оставка на претседателот Роберт Мугабе, пишува весникот „Хералд“.

Прочитај повеќе »

Кремљ: Лажна дојава за поставени 50 бомби долж рутата на Путин во Санкт Петербург

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека „телефонски терористи“ денеска јавиле за поставени 50 бомби долж рутата по која е планирано во Санкт Петербург да помине конвојот возила со рускиот претседател Владимир Путин.

Прочитај повеќе »
Повеќе вести