Почина пијанистката Елена Мисиркова

Почина пијанистката Елена Мисиркова- Лоза, која е родена во Скопје и живееше во Виена. Таа е потомок на основоположникот на македонската лингвистика Крсте Петков Мисирков и имаше богата интернационална кариера.

Прочитај повеќе »

Почина академик Матеја Матевски

Во 89-тата година од животот ноќеска почина истакнатиот поет и академик Матеја Матевски.

Прочитај повеќе »

Почина српскиот пејач Синан Сакиќ

Познатиот српски турбо-фолк пејач Синан Сакиќ почина утрово во Белград, по битката со тешка болест на црниот дроб.

Прочитај повеќе »

Македонскиот планинар Георги Петков почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков од Гевгелија почина вчера од срцев удар на Хималиаите во обид да го освои највисокиот врв Монт Еверест.

Прочитај повеќе »

Почина академик Цветан Грозданов

Академик Цветан Грозданов, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите вчера почина во Скопје, извести МАНУ.

Прочитај повеќе »

ИН МЕМОРИАМ ИЛИЈА ТАНЕВСКИ

Синоќа ненадејно почина Илија Таневски, систем администратор во Алфа телевизија, еден од првите вработени кој беше директно вклучен во поставувањето на основата на медиумот

Прочитај повеќе »

Медиумите ги заштитија своите авторски права

Медиумите во Македонија што имаат веб страници или единствениот медиум им е на интернет платформа се договорија за заштита на нивните авторски и сопственички права.

Прочитај повеќе »
Повеќе вести