Макрон: Велика Британија би можела да има посебен договор со ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Велика Британија би можела да постигне посебен трговски договор со Европска унија по Брегзит.

Прочитај повеќе »

Златоустова литургија по повод Собор на св. Јован Крстител

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан утрово по повод празникот Собор на свети Јован Крстител богослужеше Златоустова литургија во црквата „Св. Јован Крстител“ во Ново Лисиче.

Прочитај повеќе »

Облачно со дожд попладне и снег на планините

Времето денеска ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег.

Прочитај повеќе »

Експерти: новата влада со попустливоста ја втурна Mакедонија во многу опасна игра

Понудената рамка за компромисно решение во спорот со името ќе биде погубна за Македонија. Експертската јавност предупредува дека македонската Влада влегла во опасна игра која во никој случај не треба да си ја дозволи.

Прочитај повеќе »

За Владата спорен е настапот на Наумовски, а не недостоинствените предлози на Нимиц

Наумовски, кој го оцени решението на Нимиц како недостоинствено, не смеел да дава коментари, се вели во вчерашното соопштение од Владата. За неа не е спорен предлогот иако значи промена на идентитетот не само на името.

Прочитај повеќе »

Водичарките од Беранци го разубавија денешниот Водокрст

Денешната пелагониска сончевина , утрово над битолското село Беранци кај манастирот ``Свети Јован Крстител``, празнично, достоинствено и уникатно беше разубавена од беранските водичарки облечени во прекрасна народна руба и од нивните песни.

Прочитај повеќе »

Во Охрид крстот го фати Иван Лотевски

Дваесет и седум годишниот варошанец Иван Лотески кој за големиот христијански празник Богојавление се капи од своја 5 годишна возраст, а 14 години се обидувал да доплива до чесниот крст, годинава за прв пат успеа да го извлече од осветените езерски в

Прочитај повеќе »

Даниел Дончевски го фати крстот во Скопје

Даниел Дончевски од Скопје беше најсреќниот од 150-те верници кои се фрлија по крстот во осветените води на Вардар во Скопје. Светиот крст го фрли г.г. Стефан точно на пладне од мостот „Слобода“.

Прочитај повеќе »

Иванов и дипломатскиот кор за Водици во Нов Дојран

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и претставниците на дипломатскиот кор денеска по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици денеска во Нов Дојран ќе присуствуваат на црковниот чин.

Прочитај повеќе »

Православните верници го слават Богојавление - Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век.

Прочитај повеќе »
Повеќе вести