Светски ден на театарот

Меѓународниот ден на театарот - 27 март, денеска низ светот ќе се одбележи со претстави и читање на пораките за сценската уметност. Француската филмска и театарска глумица, 64-годишната Изабел Ипер е автор на светската порака, а македонската порака ј

Прочитај повеќе »

``Пијани`` од Вирипајев е трета премиера овој месец во Битола

Во месецот на театарската уметност, Битолскиот народен театар вечерва ја изведува третата премиера, пиесата ``Пијани`` од рускиот современ автор Иван Вирипајев.

Прочитај повеќе »

Во книжарницата „Литература.мк” се отвора франкофонско катче

Книжарницата „Литература.мк“, издавачката куќа „Арс Ламина публикации“ и Францускиот институт во Скопје вечерва ќе го отворат првото специјализирано продажно франкофонско катче во Македонија.

Прочитај повеќе »

„Филм на 35 мм“ во Кинотека на Македонија

Со култниот филм „Евтини приказни“ од Квентин Тарантино на 15 март во Кинотека на Македонија почнува циклусот „Филм на 35 мм“.

Прочитај повеќе »

Концерт на виолинистката Ванеса Меј на 15 мај во Скопје

Британската виолинистка Ванеса Меј на 15 мај 2017 ќе гостува во Вип Арена „Борис Трајковски“ во Скопје и тоа ќе биде единствен настап на познатата музичарка во регионот, соопшти Прагма продукција, која го организира концертот со поддршка на Министерс

Прочитај повеќе »

Почнува зимскиот поетски фестивал на Струшки вечери на поезијата

Зимски поетски фестивал на Струшките вечери на поезијата од денеска до 1 март ќе се одржи во Скопје со акцент на поетите Ласе Содерберг од Шведска, Хабиб Тенгур од Алжир, Хасан Зактан од Палестина и македонскиот поет Иван Џепароски.

Прочитај повеќе »

Светска праизведба на ``Смислата на животот`` од Нетанјаху во Битола

Дали во душата на човекот може да се бара причината за огромната омраза и злоба во општеството, како онаа кон Евреите? Оваа дилема, преку ликот на д-р Франкл, вистинска личност која го преживеала Холокаустот и психијатар кој прв ја применил лого- тер

Прочитај повеќе »

Почнуваат Деновите на иранската кинематографија во Кинотека на Македонија

Документарецот „76 минути и 15 секунди со Абас Кијаростами“ од 2016 година е портрет на Кијаростами, уметник чиј исклучителен пристап кон уметноста и животот го дефинираше како еден од најстрасните воодушевувачи од животот лично.

Прочитај повеќе »

Денови на кинески филм во Кинотека од утре до 16 февруари

Во Кинотеката на Македонија од утре до 16 февруари ќе се одржуваат Денови на кинески филм и ќе бидат прикажани пет филмови од кинеската кинематографија снимени во периодот од 2003 до 2013 година.

Прочитај повеќе »

Битолскиот театар доби национална поддршка за пет сценски проекти

Со Националната програма за култура за 2017 година, ресорното министерство на Битолскиот народен театар му одобри за финансирање пет големи сценски проекти, со четири претстави

Прочитај повеќе »
Повеќе вести