Мицкоски до Заев: Економијата е урнисана, граѓаните бараат реформи и програми

Осиромашени граѓани, запрен инвестициски циклус, градежништво што тоне. Бројни се факторите кои што влијаат на состојбите во македонската економија која го живее еден од најнеславните периоди.

Прочитај повеќе »

Тевдовски и Ангеловска-Бежоска во работна посета на Брисел

Министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска - Бежоска се во работна посета на Брисел.

Прочитај повеќе »

„Минстрој“: Наместо план за реорганизација, имотот на „Фени“ да оди на лицитација

Бугарски „Минстрој“ не се откажува од купувањето на „Фени Индустри“. Нивните правни застапници денеска повторија дека се подготвени да ја купат компанијата и да вложат во нејзино рестартирање.

Прочитај повеќе »

Градежништвото на колена - пад од безмалку 50% поради блокираниот инвестициски циклус

Според Градежната комора блокирањето на инвестициските процеси доведува до огромни штети во градежништвото.

Прочитај повеќе »

Анита Ангеловска – Бежоска стана првата жена гувернер на Народната Банка

Анита Ангеловска – Бежоска стана првата жена гувернер на Народната Банка. Таа ја превзема палката од нејзиниот претходник Димитар Богов. Во наредните 7 години ќе ја врши една од најодговорните функции во државава што подразбира одржување на стабилен

Прочитај повеќе »

Платите растат само на хартија, граѓаните не можат тоа да го почуствуваат

Владата трча да се пофали како се зголемиле платите на хартија, но граѓаните во секојдневниот живот, тоа никако да го почуствуваат. Министерот се правда дека се обидуваат да ги натераат команиите да даваат повеќе пари.

Прочитај повеќе »

Работниците од „Југохром„ бараат рестартирање на печките со инсталирањето на филтри

Околу 700 работници од 1. ноември лани не се на своите работни места и се без плата. Тогаш „Југохром" мораше да ги исклучи сите производствени печки со одлука на инспекторатот за заштита на животната средина.

Прочитај повеќе »

Анита Ангеловска – Бежовска ќе ја преземе функцијата гувернер на НБРМ

Новоизбраниот гувернер на Народната банка на Република Анита Ангеловска – Бежоска денеска ќе ја преземе функцијата од досегашниот гувернер Димитар Богов.

Прочитај повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски-Анѓушев конечно признаа дека се неспособни да ја водат економијата на државата

Eкономијата тоне, градежништвото стагнира, капитални инвестиции само во првите 3 месеци изнесуваат 7,4 отсто, а раст на БДП-то е на најниско можно ниво во Европа и во регионот и истиот изнесува 0 отсто.

Прочитај повеќе »

Македонија ја доби првата жена гувернер на Народната Банка

Македонија ја доби првата жена на позицијата гувернер на Народната Банка. Досегашната вицегувернерка Анита Ангеловска - Бежоска беше изгласана во Собранието со 81 глас „за“ и ниту еден против или воздржан. Конечно вториот предлог на претседателот Ива

Прочитај повеќе »
Повеќе вести