Вучиќ: Имавме контакти со Албанците, ќе ги решиме проблемите

Српскиот премиер Александар Вучиќ верува дека проблемите во односите на Белргад со Приштина ќе бидат решени на мирен, рационален и разумен начин и истакнува дека оклопни возила не се дел од решението, јави ТАНЈУГ.

Прочитај повеќе »

Ципрас ја повика Турција да ја изостави агресивната реторика

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја повика Турција да ја изостави агресивната политика и да пристапи сериозно и одговорно кон преговорите за решавање на кипарското прашање, пишува весникот „Нафтемборики“.

Прочитај повеќе »

Фунго: Единствената војска која може да делува на Косово е КФОР

Единствената војска која може да делува на Косово е КФОР, изјави командантот на КФОР Џовани Фунго за приштинскиот весник „Коха диторе“.

Прочитај повеќе »

Додик: Не сакав да тргувам со интересите на Република Српска

Говорејќи на прес-конференција во Бања Лука, Додик нагласи дека одлуката за санкции против него ја вовела Канцеларијата за контрола на имотите на странците.

Прочитај повеќе »

Србија и Хрватска се борат со мразот во реката Дунав

Бродовите беа испретени согласно тристраниот државен договор со цел намалување на заканите од мраз во реката, вклучително и штети на инфраструктурата и поплави.

Прочитај повеќе »

Пленковиќ: Односите со Србија се многу важни за Хрватска

Ќе бидам со Вучиќ на еден панел и сигурно ќе имаме можноста за разговор. Сакам оваа Влада да ги решава проблемите, затоа што односите со Србија се важни за Хрватска, истакна Пленковиќ.

Прочитај повеќе »

Најавена реакција на Додик, по воведувањето санкции од САД

Воведувањето на санкциите синоќа го потврди и американската амбасадорка во БиХ Морин Кормак, во порака објавена на ЈуТјуб каналот на Амбасадата на САД.

Прочитај повеќе »

Новиот бугарски претседател Радев утре стапува на должност

Новоизбраниот претседател на Бугарија, Румен Радев утре ќе положи свечена заклетва пред бугарското Народно собрание, со што официјално ќе го започне својот претседателски мандат, јави БТА.

Прочитај повеќе »

ВОА: Мустафа апелира на смиреност во односите меѓу Косово и Србија

Косовскиот премиер Иса Мустафа апелира на смиреност во односите меѓу Приштина и Белград по „вербалната војна“ што изби меѓу двете држави изминатиот викенд, јави Гласот на Америка (ВОА).

Прочитај повеќе »

Турската полиција го уапси извршителот на нападот на новогодишната ноќ во Истанбул

Во операцијата на турската полиција е приведен извршителот на крвавиот напад на новогодишната ноќ во клубот „Реина“ во Истанбул, Узбекистанецот Абдулгадир Машарипов, кој уби 39 и повреди 66 лица.

Прочитај повеќе »
Повеќе вести