Состојбата на Западниот Балкан тема на претстојниот Самит на ЕУ

Шефовите на држави или влади на членките на Европската унија на претстојниот Самит на Европскиот совет, што ќе се одржи на 9 и 10 март во Брисел, ќе разговараат и за „затегнатата состојба на Западниот Балкан“.

Прочитај повеќе »

Почнува кампањата за предвремените парламентарни избори во Бугарија

Во Бугарија денеска официјална почнува изборната кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 26 март.

Прочитај повеќе »

Ципрас телефонски разговарал со Лагард

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговаал со шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, во пресрет на нејзината посета на Германија и средбата со канцеларката Ангела Меркел.

Прочитај повеќе »

Мустафа: Кој нема да гласа за демаркацијата ќе нема место во партијата

И доколку плоштадот се исполни со луѓе од „Гранд“, па се до Парламентот, нема да не заплашат, изјави Мустафа.

Прочитај повеќе »

Унгарија ќе гради нова ограда долж границата со Србија

Долж 175 километри долгата унгарско-српска граница ќе се гради нова заштитна ограда, што ќе биде сместена зад веќе постоечката, најави на прес-кинференцијата во Будимпешта Лазар Јанош, шеф на кабинет на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Прочитај повеќе »

ММФ: Без намалување на грчкиот долг, но потребни се дополнителни реформи

Лагард која престојува во Берлин, изјави дека ММФ се оптимистични по напредокот на грчките власти додавајќи дека се неопходни реформи на пензискиот систем и даночниот систем, како и во неколкку други области.

Прочитај повеќе »

„Катимерини“: турските провокации се тест за грчката одлучност

Интензивирањето на турските провокации во Егејското море и провокативните коментари од страна на Анкара се насочени кон тестирање на одлучноста на Грција, пишува „Катимерини“ повикувајќи се на грчки аналитичари.

Прочитај повеќе »

Макмастер: Србите во 1999 година знаеја за мерките на НАТО

Новиот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Херберт Рејмонд Макмастер тврди дека поранешниот претседател на некогашна СР Југославија, Слободан Милошевиќ ги предвидел чекорите на Алијансата во 1999 година, благо

Прочитај повеќе »

Хоџај: Заедницата на српските општини ќе биде формирана

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај тврди дека Приштина ќе го исполни договорот за основање Заедница на српски општини.

Прочитај повеќе »

Николиќ: Постојат проблеми со Загреб и Сараево поради страв од ултранационалисти

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека односите во регионот се одлични, но оцени дека постојат проблеми со Загреб и Сараево, бидејќи оние кои ги предводат Хрватска и БиХ се плашат од ултранационалисти.

Прочитај повеќе »
Повеќе вести