Трамп потпиша указ за преразгледување на мерките за климата воведени од Обама

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ, со кој се бара да бидат преразгледани голем дел од мерките во планот на неговиот претходник Барак Обама за борба против климатските промени и за заштита на животната средина.

Прочитај повеќе »

Груевски се сретна со германскиот парламентарец Тобијас Зек

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска имаше разговор со Тобијас Зек член на германскиот Парламент, член на Советот на Европа, потпретседател на ЕПП во Советот на Европа и член на партијата ЦСУ од Германија.

Прочитај повеќе »

Протести на иницјативата „За заедничка Македонија“ во Скопје

Учесниците на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва од пред седиштето на СДСМ упатија порака до пратениците од оваа политичка партија да се откажат од тиранската платформа и да не гласаат за претседател на законодавн

Прочитај повеќе »

Вучиќ одби да патува утре на Косово

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека нема утре да отпатува во Косово, бидејќи не прифаќа уцени од Приштина,

Прочитај повеќе »

Шкотскиот парламент изгласа организирање нов референдум за независност

Парламентот на Шкотска гласаше за организирање нов референдум за независност од Велика Британија во периодот меѓу есента 2018 година и пролетта 2019 година.

Прочитај повеќе »

Седницата за Комисијата за избори и именувања продолжува утре

Собранието на Република Македонија ќе ја продолжи утре конститутивната седница на која пратениците расправаат по изборот на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата

Прочитај повеќе »

Daily Caller: Бејли ја финансираа армијата на Сорос во Македонија

Сенатори и конгресмени во САД се интересираат за врската која постои помеѓу Владата на САД во Македонија и фондациите создадени од либералниот мега-донатор Џорџ Сорос

Прочитај повеќе »

Поставена па искршена двојазична табла на ПИОМ во Охрид

Двојазичната табла која ноќеска била поставена на зградата во која е сместена подрачната единица на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во Охрид, утрово била искршена.

Прочитај повеќе »

Насилни протести по убиствот на Кинез во Париз – Пекинг бара заштита за кинеските државјани

Тројца полицајци се повредени а едно полициско возило е уништено во насилните демонстрации на кинеските емигранти во Париз откако припадници на силите за безбедност убија еден Кинез - татко на четири деца, под многу сомнителни околности

Прочитај повеќе »

Да се стопира уредувањето на река Брегалница побараа штипските риболовци

На овој начин се уништува рибниот фонд во реката, бидејќи во тек било мрестењето на рибата, алармираат риболовците.

Прочитај повеќе »

60 години од Римскиот договор кој ги удри темелите на ЕУ

Стабилноста на регионот е клучна за стабилноста на цела Европа и сметаме дека Европа не е целосна без Западен Балкан. Унијата е посветена на европска интеграција на земјата и регионот, вратата е широко отворена. Тоа е обостран процес за кој потре

Прочитај повеќе »

Не се гледа крајот на конститутивната собраниска седница

Процедуралните забелешки и реплики ја закочија конститутивната седница во Собранието на која што треба да се избере претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата како и претседател

Прочитај повеќе »

Циклонот Деби ја зафати Австралија

Силниот циклон од четврта категорија наречен Деби, ги оштети покривите и електричните водови на островот Витсандеј, движејќи се кон северниот брег на Австралија.

Прочитај повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Секојдневно се докажува дека тиранската платформа е дело на Еди Рама

Од партијата истакнуваат дека ВМРО-ДПМНЕ уште во текот на преговорите кажала што мисли за платформата од тирана и не преговарала врз основа на неа.

Прочитај повеќе »

Проект: Мал број компании вработуваат лица со посебни потреби

Споредбено со мерките кои ги практикуваат земјите членки на Европската унија, велат од проектниот тим Македонија воопшто не заостанува во нивно следењето.

Прочитај повеќе »