Димовски во „Ѕид“: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи уништување на идентитетот и самобитието на македонскиот народ

Сметам дека не е целта само решавањето на името на оваа власт, туку повеќе е целта покрај името да се реши и проблемот со идентитетот на македонскиот народ. ВМРО-ДПМНЕ како национална партија дефинитивно е најповикана да не дозволи уништување на наци

Прочитај повеќе »

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди дека е поврзан со ИД, соопшти канцеларијата на локалниот обвинител, јави АФП.

Прочитај повеќе »

Пронајдена исчезната штитеничка на домот „Ранка Милановиќ“

Полицијата вчера ја пронашла С.Р (18) од Велес, штитеничка на домот „Ранка Милановиќ“, што беше пријавена за исчезната пред два дена.

Прочитај повеќе »

Шпански Врховен суд обвини 13 каталонски функционери за бунт

Шпанскиот Врховен суд обвини 13 каталонски сепаратистички политичари, вклучувајќи го и поранешниот претседател на Каталонија Карлес Пуџдемон, за бунт поради нивниот обид да прогласат независност од Шпанија.

Прочитај повеќе »

Коѕијас: Верувам во чесни преговори, од кои двете страни ќе имаат придобивки

Треба да најдеме решение кое нема да понижи никого и ќе ги отвори вратите на иднината, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес-конференција со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕзијас.

Прочитај повеќе »

Укината забраната за пушење во рестораните во Австрија

Пушењето во австриските ресторани и кафулиња повторно ќе биде дозволено, одлучи денеска австрискиот Парламент, и покрај петицијата потпишана од над половина милион граѓани кои ја поддржуваат забраната.

Прочитај повеќе »

Опожарено „БМВ“ во Скопје

Патничко моторно возило „БМВ“ е опожарено ноќеска околу 03:00 часот на улицата „Мирослав Крлежа“ во Скопје.

Прочитај повеќе »

Британската полиција истражува сомнителен пакет во Лондон

Британската полиција соопшти дека ги истражува тврдењата за сомнителен пакет во Сити Лондон и информираше дека поставила кордони во квартот каде бил забележан пакетот.

Прочитај повеќе »

Турско МНР: Турција преговара со САД за ракетни системи Патриот

Во јануари Турција и претстави на Еуросам 18-месечен договор за развој и производство на ПВО и ПРО системи со широк спектар на дејствување - чекор напред кон соработка во областа на одбраната со Франција и Италија.

Прочитај повеќе »

Маж починал откако со камион излетал од патот Плачковица - Штип

Шеесет и петгодишен жител од село Таринци вчера загинал откако со товарно возило излетал од патот Плачковица - Штип и удрил во дрво.

Прочитај повеќе »

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа донесе одлука за привремено изземање на шест држави и Европската Унија од увозот на челик ми алуминиум, соопшти Белата куќа.

Прочитај повеќе »

Усогласена европската позиција за Русија

По долга преговарачка ноќ во Брисел, лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа согласност за ставот кон Русија и нападот во Солсбери, јави дописникот на МИА од Брисел.

Прочитај повеќе »

Австрија: Директори на затвори се залагаат за мобилни телефони за затвореници

Управници на 27 затвори во Австрија, во документ испратен до владата, се заложиле за ублажување на забраната за телефони и интернет за затворениците.

Прочитај повеќе »

Укината забраната за движење на камиони на превојот Стража

Забраната за движење на товарни моторни возила на планинскиот превој Стража е укината денеска во 9:55 часот.

Прочитај повеќе »

Британија и САД со истраги за „Кембриџ аналитика“

Властите во Велика Британија и САД испитуваат дали Кембриџ аналитика ги користела нелегално прибраните податоци од Фејсбук за да влијае врз изборите во САД во 2016 година.

Прочитај повеќе »