Ѓоковиќ триумфираше на Вимблдон

demo-image

Српскиот тенисер во меч што траеше 2 часа и 18 минути со 3:0 по сетови 6:2, 6:2 и 7:6 го совлада Кевин Андерсон од Јужна Африка и стигна до четвртиот трофеј во Вимблдон, а вкупно 13-ти на еден Гренд слем турнир.

Не вечната листа на најуспешни на турнирот Ѓоковиќ се израмни по бројот на трофеите со Доерти, Лејвер и Вилдинг, а убедливo прв со осум победи е Роџер Федерер.Прочитај повеќе »