Кербер го слави првиот триумф во Вимблдон

demo-image

Кербер до првиот триумф на терените на All England клубот стигна по победата во два сета со 6:3 и 6:3 во дуелот против Серена Вилијамс и на противничката и се реваншираше за поразот во 2016 година.

За Кербер ова е трета Гренд слем титула откако претходно славеше на турнирите во Њујорк и Мелбурн.

Утре на централниот терен ќе се игра машкото финале во кое ќе се соочат Новак Ѓоковиќ и Кевин Андерсон.Прочитај повеќе »