Ладен туш од Ципрас за Заев: Не признаваме македонска нација, никогаш нема да ги нарекуваме Македонци

demo-image
 
Наспроти тврдењата на македонскиот премиер Зоран Заев дека со договорот со Грција за промена на името се бетонира македонската нација и јазик, неговиот грчки колега Алексис Ципрас синоќа во интервју за државната грчка телевизија ЕРТ изјави дека македонска нација не признаваат и никогаш нема да нè нарекуваат Македонци.

-Не признаваме македонска нација…никогаш нема да ги нарекуваме Македонци, ние секогаш ќе ги нарекуваме Славјаномакедонци, изјави Ципрас во дебатата.

Според него соседниот народ само се нашол на територијата на поширока Македонија но дека тој нема никаква врска со грчката историја и хеленската култура и тоа во договорот е мноју јасно прецизирано.


Прочитај повеќе »