Прва парламентарна средба во рамки на Жан Моне процесот

demo-image
 Во Охрид вечер почнува првата парламентарна средба во рамки на Жан Моне процесот инициран од тројцата европратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн.

Македонските народни избраници од сите пратенички групи, предводени од претседателот на собранието Талат Џафери и тројцата, потпретседатели, ќе разговараат главно за прашања поврзани за деловникот за работа на парламентот, етичкиот кодекс и буџетската независност, но  не е исклучена можноста таму да се отворат и други прашања.

Официјално состанок ќе започне вечер со обраќања на тројцата европратеници. Иако се најавуваше можност, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, нема да допатува во Охрид туку ќе има видеообраќање. 

Разговорите се во текот на утрешниот ден, а треба да финишираат со вечера на која се поканети и лидерите на парламентарните политички партии премиерот и прв човек на СДСМ Зоран Заев, претседателите на ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети, на ДПА Мендух Тачи, на Алијансата на Албанците Зијадин Села и од БЕСА Билал Касами. Прочитај повеќе »