Габриел: Берлин загрижен поради нападот врз Скрипал

demo-image

Германскиот министер за надворешни работио Зигмар Габриел изјави денеска дека Берлин е „многу загрижен поради труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салсбери и дека изразува солидарност со Британија.

Тој соопшти дека телефонски разговарал со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон и додал дека „Берлин го осудува нападот со забрането хемиско оружје со најстроги термини“.

– Доколку се потврди дека Русија стои зад нападот, тоа ќе биде навистина сериозна работа, напиша тој во соопштение.Прочитај повеќе »