Шефот на холандската дипломатија поднесе оставка

demo-image

 Холандскиот министер за надворешни работи Халбе Зејлстра денеска поднесе оставка на функцијата, само еден ден откако призна дека лажел оти во 2006 година слушнал како рускиот претседател Владимир Путин рекол дека има план за создавање на „Голема Русија“.

Зејлстра ја соопшти оставката за време на дебата во Парламентот во Хаг, нагласувајќи дека неговиот авторитет бил урнат од признанието на лагата и затоа повеќе не може да остане на министерската функција.

- Тоа беше најголема грешка во мојата кариера. Не гледам друга можност освен да му ја врачам мојата оставка на неговото кралско височество, додаде Зејлстра.

Зејлстра вчера призна дека во 2016 година излажал кога изјавил дека десет години порано присуствувал на говор на Путин во кој рускиот претседател изјавил дека има план за создавање на „Голема Русија со анексија на Белорусија, Украина, балтичките држави и Казахстан“. 

По оставката на Зејлстра, холандскиот премиер Марк Руте соопшти дека до изборот на негов наследник, функцијата шеф на дипломатијата времено ќе ја извршува министерската за надворешна трговија и развојна соработка Сигрид Каг.

Руте нагласи дека на неговата конзервативно-либерална Народната партија на слободата и демократијата (ВВД) ќе и треба извесно време за да најде замена за Зејлстра. Прочитај повеќе »