Фуркад го одбрани златото од Сочи

demo-image

Фуркад на целта пристигна со време од 32 минути, 51 секунда и седум десетинки и го освои третото  злато или вкупно петтиот олимписки трофеј во кариерата.

Со сребрениот медал се закити Швеѓанецот Себастијан Самуелсон додека трет беше Бенедикт Дол од Германија.

Победникот во спринтот Арнд Пајфер денешната трка ја заврши на осмата позиција.Прочитај повеќе »