Триумф на Далмаер за историја

demo-image

Дваесет и четири годишната Далмер е првата биатлонка во историјата на Зимските олимписки игри која триумфирала спринтот и трката на 10 километри.

Далмаер доминацијата во биатлонските трки ја продолжува во Пјонгчанг откако минатата година на Светското првенство во Хохфилцен успеа да освои пет злата, подвиг кој не му успеал на ниту еден натпреварувач во историјата на големите натпреварувања.

Второто место и припадна на Анастасија Кузмина од Словачка додека трета е Французинката, Анаис Бескон.Прочитај повеќе »