Норвежаните доминираа во скијатлон

demo-image

Во првата дисциплина во нордиско скијање целосна доминација на спортистите од Норвешка. Златниот медал го освои Симен Хегстад, кој на целта пристигна со време од 1 час. 16 минути и 20 секунди.

Со сребрениот трофеј се закити Мартин Јонсруд Сундби додека на третата позиција се пласираше Ханс Кристер Холунд, кој зад победникот заостана 9,9 секунди.Прочитај повеќе »