Осум лица потешко повредени во 10 сообраќајки во Скопје

demo-image

Осум лица биле потешко повредени во една од вкупно 10 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест сообраќајки било полесно повредено едно лице, а во три била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Шеснаесет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, четворица возачи поминале на крстосница на црвено светло и еден возач не дал првенство на минување.

Од сообраќај биле исклучени 17 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и девет возила со истечена важност на сообраќајната дозвола. Затекнати биле 66 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 74 возила.

Во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи“, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со децата од средна и голема група во детската градинка „Весели цветови“, објект „Стапалче“ која се наоѓа на подрачјето на општина Кисела Вода. Прочитај повеќе »