Четири девојки се повредени од кои две потешко во сообраќајката на патот Штип-Радовиш

demo-image

Четири девојки се повредени од кои две потешко во сообраќајната несреќа што се случила утринава во 03.50 часот на магистралниот пат Штип-Струмица кога патничко возило „БМВ“ со штипски регистарски ознаки излетало од патот.

Како што соопшти МВР, возилото управувано од Д.З. (21) од Штип откако излетало од патот удрило во две дрва кои се скршиле и паднале при што едното дрво паднало врз паркирано патничко возило „Пежо 206“ со кумановски регистарски ознаки, сопственост на Е.Ј. од Куманово.

- По незгодата, возачот и сопатничките М.Д. (19), М.П. (19), Т.Н. (18) и З.П. (19), сите од Штип, биле пренесени во Клиничка болница Штип каде им била укажана лекарска помош. Поради сериозноста на повредите М.Д. била пренесена во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Т.Н. со тешки телесни повреди била задржана на лекување во Клиничката болница Штип, како и З.П. и М.П., кај кои биле констатирани телесни повреди. Возачот Д.З. е задржан на испитување во болницата во Штип, наведуваат од МВР.

Увид на местото на настанот, по овластување на Јавен обвинител,  извршила екипа од СВР Штип. Прочитај повеќе »