Ахмети: Го уверив Хан дека ќе ги реализираме прашањата што не приближуваат до Европа

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека на средбата со комесарот Јоханес Хан разговарале за сите теми кои се однесуваат на интеграциските процеси и дека ДУИ стои зад сите договори кои ги потпишале.

Прочитај повеќе »

Никовски: Во договорот за добрососедство Бугарија има скриени намери - втор дел

Но за да се одблокираат евроинтеграциите, Македонија треба да направи големи отстапки дури и по цена да се промени уставното име. Поранешниот дипломат Ристо Никовкси во интервју за Алфа, прави анализа за тоа кои се последиците од зголемената меѓунаро

Прочитај повеќе »

Средба Хан - Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи од интерес за граѓаните

Од страна на ВМРО-ДПМНЕ, биле истакнати и неколку загрижувачки тенденции кои, како што се наведува, негативно се одразуваат на актуелните состојби градејќи негативна клима во државата и лошо одразувајќи се на демократскиот капацитет.

Прочитај повеќе »

Заев и Хан прецизираа документ за реформи кои ќе се спроведат во идниот период со цел Македонија што поскоро да стане дел од ЕУ

Прецизиран документ за реформи кои ќе се спроведат во идниот период со цел Македонија што поскоро да стане дел од ЕУ. Ова е исходот од денешната средба на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Ха

Прочитај повеќе »

Никовски: Во договорот за добрососедство Бугарија има скриени намери - прв дел

Но за да се одблокираат евроинтеграциите, Македонија треба да направи големи отстапки дури и по цена да се промени уставното име. Поранешниот дипломат Ристо Никовкси во интервју за Алфа, прави анализа за тоа кои се последиците од зголемената меѓунаро

Прочитај повеќе »

Италијанската Влада одвои 5,2 млрд евра за проблематичните банки

Италијанската Влада одвои 5,2 милијарди евра за двете банки за кои Еропската централна банка наведува дека „пропаѓаат или ќе пропаднат“. Италијанскиот премиер Паоло Џентилони наведе дека од клучна важност e да се осигура да не се наруши бавното закр

Прочитај повеќе »

Група млади пратеници во првите редови на протестите во Венецуела

Група млади пратеници се во првите редови на насилните антивалдини протести во Венецуела, кои траат вече три месеци. Еден од нив за време на протестите беше соборен со млаз од воден топ, другиот турнат во канал, додека поголемиот дел од нив беа испрс

Прочитај повеќе »

Ристовски: СДС сака апсолутна контрола на судството

СДС сака да се врати времето кога судските пресуди се диктираа во партиските кабинети - рече Ристовски

Прочитај повеќе »

Стаменковска:ВМРО-ДПМНЕ ќе се сротивстави на обидите да омекне законската санкција за педофилите

СДС како политичка партија која ја води Владата на Република Македонија, мора да се дистанцира од ваквите ставови на Шиндре и неговите поддржувачи од „шарената револуција“ Кочо Андоновски, Румена Бужаровска, Ирена Цветковиќ, но и новинарка Билјана Се

Прочитај повеќе »

БАХА: Oхрид да биде брендиран како мала туристичка дестинација

Македонија да го брендира Охрид како мала туристичка дестинација-предлагаат од Балканската асоцијација на хотелиери. Желба имаме, но не и знаење,целиот Балкан има потенцијал да брендира неколку мали туристички дестинации,но, за да се брендира едена д

Прочитај повеќе »

Два земјотреси попладнево во Охрид, Струга и Ресен

Два земјотреса чии епицентри потекнуваат од охридското епицентрално подрачје регистрираше денеска Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Прочитај повеќе »

Мицковски:ВМРО-ДПМНЕ силно ќе се спротивстави на планот на СДС да ја менува даночната политика

Христијан Мицковски член на ИК во оваа партија денеска на прес-конференција рече дека ВМРО-ДПМНЕ силно ќе се спротивставувa на планот на СДС да ја менува даночната политика

Прочитај повеќе »

Костовски: СДС ги дели граѓаните, на членови на нивната партија и на сите останати

СДС порачува за да се вработи било кој граѓанин во државава неопходна е членска книшка од СДС, истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе »

Трамп ја прекина традицијата на ифтар во Белата куќа

Ифтар вечерата првпат е организирана во Белата куќа во 1805 година, а од 1996 година стана традиција

Прочитај повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Сакаме да градиме добрососедски односи, но базирани на взаемно почитување

Заев од Софија кажа дека ќе се бришат одредени термини од македонските учебници по историја, без притоа да каже кој и како ќе одлучува што треба да биде избришано, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе »