Средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, денеска остварија средба на која што акцентот во разговорите беше ставен на две точки и тоа анализа на резултатите од изборите одржани на 11 декември

Прочитај повеќе »

Вучиќ: Имавме контакти со Албанците, ќе ги решиме проблемите

Српскиот премиер Александар Вучиќ верува дека проблемите во односите на Белргад со Приштина ќе бидат решени на мирен, рационален и разумен начин и истакнува дека оклопни возила не се дел од решението, јави ТАНЈУГ.

Прочитај повеќе »

Асанж е подготвен да замине во САД ако му бидат гарантирани правата

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж е подготвен да замине во САД за да се соочи со обвиненијата, за кои тој тврди дека се поднесени поради неговите вознемирувачки активности, само доколку бидат „гарантирани неговите права“.

Прочитај повеќе »

Асанж е подготвен да замине во САД ако му бидат гарантирани правата

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж е подготвен да замине во САД за да се соочи со обвиненијата, за кои тој тврди дека се поднесени поради неговите вознемирувачки активности, само доколку бидат „гарантирани неговите права“.

Прочитај повеќе »

Вeљаноски: срамна одлука на Јанева - криминалот на Заев не може да се прикрие

Уште една срамна и безобразна одлука за да го спаси нејзиниот штитеник, Зоран Заев, донесена пред празник...Од денеска Заев е единствениот криминалец во земјава кој е двапати аболициран...вака владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја коментира одлуката на специјал

Прочитај повеќе »

Во Струмица импровизиран трактор кој едвај се движи а за Арачиново булдожери и тешка механизација

Следните две недели ќе се чистат улиците во Арачиново. Во Струмица пак поголемиот дел од улиците се замрзнати и непроодни а брзата помош не може да стигне до отсечените струмички села.

Прочитај повеќе »

Новиот претседател на Европскиот парламент голем поддржувач на Македонија

Евро пратеникот на Италија, Антонио Тајани е избран за претседател на Европскиот парламент. Тајани е досегашен потпретседател на Европската народна партија, а претходно бил еврокомесар за индустрија и претприемништво, како и европски комесар

Прочитај повеќе »

Човек се запали во знак на протест против Трамп

Маж е пренесен во болница откако се обидел да се запали пред хотел на новозибраниот американски претседател Доналд Трамп во Вашингтон, во знак на протест против изборот на Трамп.

Прочитај повеќе »

Двојните аршини: Албанците треба да бидат претставувани од партијата која добила поддршка од мнозинството, но не и Македонците

Албанците во Влада преку мнозинството, но не и македонците. Албанските интелектуалци со двојни аршини кога се во прашање нивните интереси.

Прочитај повеќе »

Снегот ја отвора ски- сезоната на Баба планина

Љубителите на зимските спортови и на убавините од снежните планински предели на Пелистер, за разлика од лани, оваа година ќе можат да се скијат и рекреираат на познатите излетнички места со жичари- Нижо Поле и ``Копанки`` на Пелистер.

Прочитај повеќе »

Охрид подготвен за утрешниот Богојавленски водосвет

Во Охрид се е подготвено за утрешното одбележување на верскиот празник Богојавление – Водици, уникатна религиска традиција по која е препознатлив градот. Тоа денеска го истакна градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, притоа повикувајќи ги сите гр

Прочитај повеќе »

Трајановски: Дел од средствата за новогодишната прослава градот ги пренамени за бездомниците

Со цел да се зголемат сместувачките капацитети за бездомници Градот Скопје на следната седница на советот ќе предложи 2 милиони денари, средства кои не се искористија за новогодишната прослава да ги пренаменат за проширување на пунктот за уште

Прочитај повеќе »

Шефицата на СЈО го повлече обвинението за „Пуч“

Обвинителниот акт на „Пуч“, е во спротивност со доказите со кои ова Јавно обвинителство располага и со наодите во истражните постапки „Таргет“ и „Тврдина“ – се вели во соопштението на СЈО.

Прочитај повеќе »

Скопје е најзагаден град во Европа, како последица на тоа годишно умираат 1300 луѓе

Според последната студија на Институтот за јавно здравје, како резултат на аеро загадувањето целата популација во земјава губи 70 илјади години живот. Истото истражување потврди дека годишно повеќе од 1300 луѓе умираат како поледица на загадениот воз

Прочитај повеќе »

Русија успешно тестираше балистичка ракета „Топол-М“

Руските Вооружени сили од космодромот Плесецк во Архангелската Област истрелаа интерконтинентална балистичка ракета „Топол-М“, објави „Росискаја Газета“.

Прочитај повеќе »